Ökotisztítás (mosás, takarítás stb.)

MOSÁS
Ha utánanézünk, hogy mit tartalmaznak mosáshoz használt szereink, picit elgondolkodunk, hogy nem csak sajét egészségünkre, hanem a környezetre is károsak pl. a SLS, fehérítőszerek, foszfátok, szintetikus tartósító, szinező és illatosító anyagok. Bőrünket irritálhatják, ekcémát okozhatnak, allergizálhatnak.
Ezzel szemben a házi mosógél, mosószóda, mosószappan bőrünkre sincs káros hatással sem környezetünkre.
Mosószóda (Na2CO3, nátrium-karbonát, soda calcinata)
Általános háztartási tisztítószer. Tisztító, zsíroldó és vízlágyító hatású, erősen lúgos kémhatású, forró vízben jól oldódó fehér por. Ipari előállítása során nem keletkeznek környezetkárosító melléktermékek, vagyis környezetbarát, és ráadásul olcsó is.
Érdemes tudni a mosószóda és más hagyományos szerek használatáról, hogy szelídebben tisztítanak, mint a kemény vegyszerek, mosóporok, ezért több időt kell hagyni arra, hogy kifejtsék hatásukat. 4o-6o fokon használatos.
 A forró vízben feloldott mosószódával zsíros tűzhelyet(előre beszórjuk picit megnedvesitve a felületet és állni hagyjuk 2o percet), csempét, linóleumot, padlót és mást is tisztíthatunk.
Mosógél készítés
Jóideje készítem a mosógélt és nagyon elégedett vagyok mint fehér, mint syines ruhák használatánál, a makacs foltokat előre kezelem.
Hozzávalók:
300 g mosószóda
fél mosószappan, kb. 6o g
3 – 4 liter víz
egy üres 3-4 literes flakon
Egy nagy lábasban felteszem a vizet melegedni, addig a mosószappan felét nagy lyukú reszelőn lereszelem, hogy a vízben könnyebben feloldódjon. A meleg vízbe ( nem kell forrnia ) beleteszem a lereszelt mosószappant és kézi habverővel elkeverem, amíg felolvad. Kis adagokban hozzá keverem a mosószódát, ha egyszerre önteném bele kifutna. Érdemes nyitott ablaknál vagy szagelszívót használva készíteni a felszabaduló széndioxid miatt. Miután a mosószóda is feloldódott hagyom kihűlni a mosógélt. Miközben kihűl botmixerrel üsszeturmixolom.. Szépen elkezd besűrűsödni. Amikor kész, flakonba töltöm. Használat előtt felrázandó! Kb. 2 kupakot használok egy mosásnál. 15o ml
Jó tanácsok:
- ha sűrű lett, nyugodtan lehet vízzel hígítani.
- ha híg lett, nem baj. Legközelebb kevesebb vizet használj.
- fehérítéskor 4 evőkanál szódabikarbónát teszek a ruhákhoz a dobba.
Öblítés:
fél liter vízhez 1 dl ecetbe 15 csepp illóolajat (teafa, citrus,  levendula) cseppentek és mehet is az öblítő rekeszbe. A ruha nem lesz ecet szagú, mosóparfüm használata nélkül sem. Az ecet fertőtlenítő, gombaölő és vízkőoldó.
 MOSÓSZAPPAN
nagyanyáink jól bevált szappanja  ruhamosásra, foltisztításra. Bátran használhatjuk, de az otthonkészített eltér a boltitól! A bolti összetétele miatt nem olyan hatékony és mosógélként is másképpen viselkedik.

SZÓDABIKARBÓNA
 (nátrium-hidrogén-karbonát)
Gyengén lúgos, vízben jól oldódó fehér por. Természetes fertőtlenítőszer, szagtalanító és tisztítószer.
Sokoldalúan felhasználható anyag, szépségápolásban, gyógyászatban és a takarításban is hasznodra lesz.
Szépségápolás
1. Bőrradír: Szódabikarbónát és zabdarát keverj össze. Majd adj hozzá annyi vizet, amíg homogén pasztát kapsz. Ezt a keveréket finoman dörzsöld bele az arcbőrbe. Vigyázz, hogy a keverék ne kerüljön a szemünkbe. A pakolást pár percig hagyd az arcodon, majd bő hideg vízzel mosd le. Ettől az arcbőr láthatóan simább és puhább lesz.
2. Fogfehérítő: Rengeteg fogfehérítő termék található manapság az üzletekben, de még mindig a legtermészetesebb a szódabikarbóna. Használata igen egyszerű. Minden fogmosás előtt fogkefénket mártsuk bele egy kis szódabikarbónába. Nem csupán a fogaink lesznek fehérebbek, de a leheletünk is kellemesebb lesz.
3. Körömfehérítés: áztass vízbe keverj 1-2 evőkanál szódabikarbónát, ebben áztasd a körmeidet a körömápolás előtt.
4. Sampon: egy evőkanál szódabikarbónát keverj el 0,5 l meleg vízben. Egy evőkanál almaecetet keverj hozzá másik fél liter meleg vízhez. Először használd a szódabikarbónás vizet sampon helyett, majd az almaecetes vizet a balzsam helyett.
Gyógyászat
5. A bőrviszketést szódabikarbónás fürdővel lehet enyhíteni (kb. -25-30 perces fürdési idővel), keverj a fürdővízbe 3 evőkanál szódabikarbónát.
6. A szódabikarbonátos lábfürdő gombásodás és fokozott lábizzadás ellen is jó.
7. Gyomorégés esetén, egy pohár langyos vízben feloldott teáskanálnyi szódabikarbóna segít a nehéz ételeket megemészteni, vagy a másnaposságot átvészelni.
8. Megfázáskor forralj vizet, adj hozzá két evőkanál szódabikarbónát és hajolj fölé törölközővel letakart fejjel.
Takarítás
9.Súrolószer: kevés víz hozzáadásával, súrolószerként kiválóan helyettesíti a modern vegyszereket.
10. Szárazsampon szőnyegtisztításhoz: szórd be a szőnyeget szódabikarbónával. Hagyd rajta 15 percig, majd alaposan porszívózd fel.
11. Kárpittisztítás: Szagok eltávolítására szórj szódabikarbónát a kárpitra, hagyd hatni, majd alaposan porszívózd ki a kárpitot.
12. Felmosás: két evőkanálnyi szódabikarbónát oldj fel egy vödörnyi forró vízben. Tehetsz hozzá teafaolajat, ez fertőtlenít és az illatosít. Moss fel a szokásos módon – ugyanolyan tiszta lesz a lakás, mint bolti vegyszerrel.
Szagtalanítás
13. Cipők: Egy pár régi zoknit tölts meg egy kis szódabikarbónával, majd a megkötözött végű zoknikat tedd azokba a cipőkbe, amelyeket szagtalanítani szeretnél. Teafa vagy grapefrut illóolajtat csepegtethetsz a zoknira, mindkettő fertőtlenít és jó illatúak lesznek a cipők.
14. Autó: Ha autód belseje állott vagy füstös illatú, töltsd meg a hamutartót szódabikarbónával.
Konyhában
15. Zöldségekhez: minden zöldségféle gyorsabban puhul tőle, de óvatosan adagold, mert lúgos közegben a C-vitamin gyorsan bomlik. Kevés szódabikarbóna hozzáadásával jelentősen megrövidítheted a szárazbab főzési idejét.
16. Elsózott ételhez: Enyhíti a túlsózott ételek kellemetlen ízét.
17. Húsokhoz: Öreg húsokat felhasználás előtt fél óráig pihentesd szódabikarbónával beszórva, így könnyebben megpuhulnak.
18. Mosogató tisztítása: Először vizezd be a mosogatót, szórj rá szódabikarbónát, és súrold át szivaccsal, majd öblítse le. Utána egy puhább fogkefével csináld végig ugyanezt a szegélyeken és azok szigetelésén is. Végül takard le a mosogatót ecetbe áztatott papírtörlővel, és hagyd rajta kb. 20 percre. Ecetes papírtörlővel tisztítsd meg a csapot.
19. Tűzhely tisztása: a tűzhelyet nedves ruhával töröld le, majd amíg még meleg, szórj rá szódabikarbónát és hagyd egy órán át hatni, mielőtt tisztára törölnéd.
20. Hűtőbe: tegyél egy kis adagot a hűtőbe, hogy megelőzd a rossz szagokat.
21. Az odaégetett ételmaradékot sokkal könnyebben eltávolítani a serpenyőből, ha előbb szódabikarbónás, forró vízben áztatod.
22. Sütő kitakarítása: Szódabikarbónából és vízből készíts homogén pasztát, majd egy szivacs segítségével kend el az így kapott anyagot a sütő belsejében. (Elektromos sütő esetén figyelj arra, hogy elkerüljd az elektromos részeit). Hagyd, hogy a paszta kifejtse hatását, majd néhány óra múlva súrold ki a sütőt.
Fürdőszobában
23. Mosáshoz: fixálóként, utólag festett kék és bordó anyagok mosásakor az utolsó öblítővízbe tett szódabikarbónától nem enged a festett anyag színéből.
Felültöltős mosógépekbe 100, elöl töltősökbe 50 gramm szódabikarbónát öntve felére csökkentheted a szükséges fehérítő mennyiségét.
24. Fürdőszobai tisztítószer hozzávalói: 360 gramm szódabikarbóna, fél csésze folyékony szappan, fél csésze víz, 2 evőkanál ecet, 1 tiszta, félliteres, zárható szórófejes flakon.
Keverd össze edényben a szódabikarbónát a folyékony szappannal, az oldatot hígítsd fel vízzel, majd add hozzá az ecetet, és kevergesd egy villával addig, míg az összes csomó eltűnik. Öntsd át a tisztítószert a szórófejes flakonba, és használat előtt jól rázd fel.
Közvetlenül a tisztítandó területre spriccelj az oldatból, mikorszálas ronggal dörzsöld át alaposan, majd vízzel öblítse le.
25. Száraz tisztító vécékagyló tisztítására: Szórd a vécékagylóba szódabikarbónát, majd wc kefével töröld át a kagylót.
26.Dugulásnál: ha eldugult a lefolyó, két evőkanál szódabikarbónát, majd 1,5 dl ecetet önts bele. A lefolyót és a túlfolyó nyílását dugaszold be, hagyd hatni a keveréket amíg a sistergés abba nem marad. Ezután öblítsd le forró vízzel.
Szódabikarbóna az autódnak
27. Szódabikarbónából és vízből készült paszta kifényezi autó krómozott részeit.
28. A korrodált akkumulátorvégek megakadályozhatják autó indulását. A problémát elkerülheted, ha ezeket a végeket időről időre letakarítod szódabikarbónás pasztával. A pasztát minden alkalommal tiszta és száraz ronggyal távolítsd el.

 CITROMSÓ
vagy citromsav
 

 a természet egyik nagyszerû találmánya. Szabad állapotban számos savanyú gyümölcsben megtalálható; ilyen például a málna, a szeder vagy épp a ribizke. Kristályos állapotban elsõként egy lelkes svéd gyógyszerész, Scheele - a korabeli Európa egyik legjobb kísérleti kémikusa - állította elõ még 1784-ben. A citromsav gyártásához eredetileg félig érett citrom levét használták (használják még ma is), de persze a gyártók idõvel más, nagyipari módszereket is kiötlöttek a vegyipar hajnalán. Ez a természetes, gyenge sav számtalan téren hadra fogható, így a háztartásokban hatékony, környezetkímélõ alternatívát jelent a toxikus gyári készítményekkel szemben. Minden fajta felület (fém, zománc, csempe, stb.) vízkõmentesítésére alkalmas, vizes oldata pedig folttisztításra, fehérítésre is használható. A receptek, kipróbálható ötletek száma szinte végtelen…

Gyorsan, alaposan oldja a vízkövet kávéfõzõrõl, teafõzõrõl. Erre a célra még az ecetnél is jobb, mert utóbbi nem tesz igazán jót a tömítéseknek, ráadásul a szaga is sokáig megmarad a fõzõben. Dió-, rozsda- és beszáradt gyümölcsléfoltot is kivehetünk vele, ha a foltot átitatjuk citromsavval, aztán az anyagot meleg vízzel kimossuk. Edények, mosogató, mosdó, vízcsap, WC tisztítására is bevált szer: szórjunk kevés citromsavat vizes rongyra és töröljük át a szennyezõdött felületeket. Ne felejtsük aztán tiszta vízzel is átmosni!

  
Mindenféle vixolásra, takarításra, vízkőoldásra jó általános tisztitószer recept
Ezt a keveréket egyszerű elkészíteni, környezetbarát és olcsóbb is, mint a bolti termékek. Az ecet fertőtlenít és ezáltal tartósít, a mosogatószerben lévő tenzid tisztít, a savak oldják a vízkövet. A mosóparfüm elhagyható, de aki nem bírja az ecetszagot, annak ajánlott.
Alkalmas felmosáshoz (10 l vízbe kb. 30 ml), és különböző felületek (csempe, műanyag, fém) tisztításához. Aki fokozni akarja a vízkőoldó hatást (pl. kád takarítása) szórjon bele konyhasót.
Hozzávalók
  • 700 ml csapvíz
  • 300 ml 20%-os ételecet
  • 1 ek. mosogatószer
  • 1 tk. citromsav
  • mosóparfüm v. illatcsepp
Általános tisztítószer
Elkészítés
Vegyünk egy üres szórófejes flakont.
Az ecetet és a vizet összeöntjük, feoldjuk benne a mosogatószert és a citromsavat. Belecsepegtetünk mosóparfümöt vagy illatcseppet.


MOSOGATÓGÉP
 mosogéptabletta helyett tegyünk 2 teáskanál citromsavat és 1 teáskanál szódabikarbónát. Öblítőnek ecetet.
 
 ABLAKTISZTíTÁS

-Nagyon piszkos ablakot ecetes langyos vízzel dörzsöljünk be, és ennek az öblítővizébe is tehetünk egy evőkanál alkoholt. Ronggyal vagy újságpapírral töröljük szárazra.
 BÚTORÁPOLÁS
oliva olajjal, méhviasszal.
bútorfoltot ecettel, szódabikarbónával távolíthatunk el

Wc tisztítás: 1-2-3 evőkanál citromsav. Hagyjuk egy kicsit állni, minden vízkövet eltávolít, amikor kikeféljük.
Illatosítás: Néhány csepp illóolaj+alkohol permetezőbe rakva, egyébként így készül az ökoparfüm is, rázzuk fel használat előtt.
Dugulás elhárítás: Szódabikarbónát borítsunk a lefolyóba, majd öntsünk rá ecetet. Habzik és nagyon hatékony!
Súrolásra: Mosószóda por.
Odaégett edényekre: Rakjunk egy kevés mosószódát a megégett edénybe és egy kevés vizet. Néhány óra múlva könnyen elmosogatható.
Porszívózás: A porszívó zsákja nem lesz büdös, ha kevés szódabikarbónát szívunk fel vele. Illóolajat használhatunk az illatosításra-pár csepp a levegőszűrőre.
Kádfehérítés: Bórax
Penész: Bóraxszal el lehet távolítani. Ha azt akarjuk, hogy soha ne jöjjön vissza nagyon erős szódabikarbónás oldattal permetezzük le a felületet. Ezzel a gombák életfeltételeit erősen korlátozzuk, ellehetetlenítjük. Ezek a penészgombák egyébként mikotoxinokat termelnek. Meg kell tőlük szabadulni.
Hűtő tisztítása: Szódabikarbónás vagy mosószódás nedves ronggyal tisztítjuk. Ha végeztünk tegyünk egy kis edénybe szódabikarbónát a hűtőbe, így nem lesz büdös. A hűtő is penészgomba tenyészhely! Gyakran tisztítsuk.
Általános tisztítószer: A folyékony mosószer, mosógél. Bárhol jól jöhet. Kevés is elég belőle.
Folyékony kézmosó: Az elhasznált kinyomós dobozba 1 ek. mosószóda, víz és néhány csepp illóolaj kell. Ez sem lesz olyan sűrű, de nagyon hatékony.

Fontos! A savakat (citrom és ecet) ne öntsük össze a lúgos (mosószóda, szódabikarbóna, bórax, szappan) tisztítókkal, mert reagálnak és elveszítik a hatékonyságukat. Ez alól egyedüli kivétel lefolyótisztítás.
Tipp: A mosószóda port jól csomagoljuk be zacskókba, vagy tegyük légmentesen záró műanyag dobozba, ugyanis szereti felvenni a környezet nedvességét, és akkor nagyon meg tud keményedni.




A mosódióról néhány szó. Én nem használom. Amint hallottam hogy hamar büdösödik a ruha. A másik, hogy barnás színűre befogja a szép fehér ruhákat idővel. A harmadik, és ez a legfontosabb, hogy nem magyar termék. Ha magyar árut veszel, akkor az magyar munkahelyet és magyar bevételt jelent. Ha mindig így teszel és másoknak is ezt javasolod, akkor magyar cégek maradhatnak meg, ami már tényleg nagyon sok munkahelyet jelent. A magyar termelő elsősorban Neked termel!



további hasznos tippek takarításhoz, tisztításhoz
http://www.kerekerdo.org/html/hazi_praktikak.html
Folttisztítás házilag
http://www.kerekerdo.org/html/hazi_praktikak.html

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése